Albanian Information

Albania Community directory

 • a

 • Albania Albania Bank Albania Business Enviorment Albania Economy Albania Hotel Albania Music albanian business Albanian Downloads - Albanian songs albania news Albanian time albanian tourism albania online Albania RSS News Feed albania today Best Albanian Websites News Albania Tirana
 • Pages

 • Subscribe

 • Advertisements

  Posts Tagged ‘popullore’

  HISTORIKU I MUZIKES POPULLORE SHQIPTARE

  Posted by franksupa on September 4, 2008

  HISTORIKU I MUZIKES POPULLORE SHQIPTARE

  Muzika jone popullore eshte and lashte knows dhe vete jeta njerezore. Ajo paraqitet mjaft and larmishme it baze you rrethanave you jetes, kushteve historike dhe shoqerore you fiseve dhe you viseve tona. Maredheniet me popujt and tjere and kane pasuruar me teper kete folklor.
  Kenget popullore nuk kane lindur they ere. Ato kane lulezuar sipas etapave you zhvillimit shoqeror, ekonomik duke pasqyruar aspektet and shumeaneshme you jetes if it popullit dhe vecanti you shtresave te te ndryshme saj, blegtorine, bujqesine, zejtarine, ritualet and ndryshme pranveres te, te festave you motmotit etj.
  Kenget popullore ndahen it dy blloqe you medha qe jane kenget lirike dhe epika. Tek kenget lirike hyjne kenget and djepit, kenget and dashurise, kenget and dasmes, ritualet, kenget and kurbetit, kenget and nizameve (djem qe shkojne ushtare it Turqi), vajet dhe kenget and punes, kurse it epike hyjne kenget historike, legjendat, baladat dhe kenget and kreshnikeve. Kenget qe kendohen it krahinat it true you shkumbinit quhen kenge homofonike ndersa kenget and kenduara it krahinat poshte shkumbinit quhen kenge polifonike.
  Cdo krahine ka kengen and vet karakteristike. Cdo ka fshat veta karakteristikat and it melodi.
  Ashtu is kenga popullore edhe vallia popullore eshte and larmishme. Po keshtu dhe insturmentat popullore you cilat kane mberitur resulting sot is ciftelia, lahuta etj.
  Nje nga vallet me te lashta eshte “Skifteri dhe Perllumbesha” and cila shoqerohet vetem me ritmin and 2 guralecave (Mirdite) apo Vallja and Shpatave and Malesise if Shkodres.

  This is the first disc, published in 2000
  Available from the record company
  “Shtepia Botuese Eurostar” Tirana (Albania)
  for more information
  call 393335766506
  or musica@ferdinandbjanku.it

  This collection is meant as a contribution to the knowledge of Albanian culture and art, as it most ‘popular. For centuries until the beginning of the twentieth century songs and dance were the only form of art with which the people could express feelings and values and with whom, under the Ottoman domination, was able to defend its very existence and ethnic identity – National. The chants and songs from different regions and represent the whole truth and the richness of folklore Albanian still widespread in all parts of the country, so that there is no festive occasion, public or private, they are not played and sing popular music. The folklore is also one of the subjects of study in schools.

  To listen to a song, select:

  1.LULE BORE
  2.LULJA MAJIT-KUR GJETHET BIJNE
  3.PRAP ERDH PRANVERA
  4.POTPURI KORCARE
  5.KARAJFILAT QE KA SHKODRA
  6.SYRI QERSHIA
  7.POTPURI SHKODRANE
  8.MOS MENDO (GJ. BJANKU)
  9.S ‘KISHA NDERMEND (GJ. BJANKU)
  10.KUJTIME (GJ. BJANKU)
  11.SYT ‘AND YOU (GJ. BJANKU)

  LULE-BORE
  S. GJONI

  TUJ T’KÈRKUMUN N’ARA N’KODER
  TUJ PREKE LULET AND ME GJETH DORE
  VEC NJI KOPSHTE TE VOGEL N’SHKODER
  A TY T’GJETA LULE-BORE

  Ref: JE JE POR VOGEL AND PLOT
  TY T’KERKOJ A TASH SA MOT
  TASH SA MOT A TY T’KERKOJ
  ME TY JETE, T’LUM T’A ÇOJ.

  EJA-EJA-LULE BORE
  TY ME DO IF THURE KURORE 2 times (repeat)

  PASH MA T ‘BUKUREN STIN PRANDVERES
  PASH MBRETNESHEN DRANDOFIL
  MOS T’JA FALESH TI KUJ EREN
  IF FOR MU VETEM KE ÇIL.

  Ref: JE JE POR VOGEL AND PLOT
  TY T’KERKOJ A TASH SA MOT
  TASH SA MOT A TY T’KERKOJ
  ME TY JETE, T’LUM T’A ÇOJ.
  EJA-EJA-LULE BORE
  TY ME IF DOT THURE KURORE 2 times (repeat)

  ^ ^ INDEX

  LULJA AND MAJIT
  P. ASHIKU

  NJE DIT’E BUKUR MAJIT TE HETOVA
  M’SHEF’TE NDER GEMASH SHPESHTA NE NJE LULE.
  DHE ME VUJTJE ZEMREN TE’KUNDROVA

  DERI SA NJE DITE NE DORE TI MU PERULE.

  POR TASH JE FOR MU, S’KE MA VLERE.
  SE FLETE TUJA BUT FOR MU, S’KA ERE
  TI S’JE LULJA E BUKUR, DIT’S MAJIT.
  POR JE LULJA ZEMREN TIME, VAJIT.

  TI S’JE LULJA BUKUR, DIT’S MAJIT.
  POR JE LULJA VYSHKUN, N’ZEMER VAJIT.

  ISHE TI BUT SEEKS NE TE TJERA,
  VJOLLCE E BUKUR M’BUSHUR PLOT ME NGJYRA.
  SE FLET’E TUJA T’BUKRA I MERR ERA.
  SE KAÇ SHPEJT PRANVER, TE KA ARDHUR FTYRA. ____ _ 2 times

  POR TASH JE FOR MU, S’KE MA VLERE.
  SE FLETE TUJA BUT FOR MU, S’KA ERE
  TI S’JE LULJA E BUKUR, DIT’S MAJIT.
  POR JE LULJA ZEMREN TIME, VAJIT.

  TI S’JE LULJA BUKUR, DIT’S MAJIT
  POR JE LULJA VYSHKUN, N’ZEMER VAJIT.

  ^ ^ INDEX

  KUR GJETHET BIJNE NE VJESHTE.
  TANGO

  KUR GJETHET MBIJN NE VJESHTE
  ME DUKESH N’VAJ NATYR
  BY TY S’MUNDEM ME HESHTE
  SI GJETHI BAHEM N’FETYRE
  And FTOFTE EDHE AND NGRIME
  SI BORA NE KALLNDUAR
  PO OF KJO KANGA EMI
  ANKUESE THELL N’KRAHNUER

  REF: TI M’KE BRAKTIS
  KJOSHIN HARAM NDJENJAT AND MIJA
  SE WIDTH DASHTNIS
  TE LINDI N’ZEMER PA-BESIA
  KE ME ‘U PENDUE POR ATHERE KA ME KENE VONE
  And TUJ LOTUE
  DOT ‘BIJNE NDER-RMEND DASHTNIA JONE

  M’KUJTO KUR T’DAL PRANDVERA
  O PUTHJE ME PASION
  DHE FJALT AND YOUR PERHERA
  KJO ZEMER SI DISHRON
  PRA QE SE LULET RANE
  TE ZVERDHUNA FOR MBI DHE
  DHE KJO M ‘KUJTON ME T’ THANUN.
  SE SA and PA-BESE TI JE.

  TI M ‘KE BRAKTIS ETJ. ETJ.

  FOR MUE LULET AND VERES
  NUK KANE MA BUKURI
  JANE VESHKE N’QOSHE T’PENGJERES
  TE MJERAT NE SAKSI
  AS LOTET NUK KANE TI NGJALLIN
  JANE SHTERR LOT ‘And RINIS
  VEQ KUR ME MERR MUE MALLI
  The KENDOJ A DASHUNIS.

  ^ ^ INDEX

  PRAP ERDH PRANVERA
  Murrem Gediku

  VASH ENGJELLORE
  ZEMREN BUT MORE
  TI IKE WIDTH AND S’DO TE KTHEHESH MA TEK NE
  DASHUROVA SA, SA TA DHUROVA
  KJO ZEMRA EMI, VEC FOR TY, GJITHMON TROKET.
  SI MUND TE MOS KUJTOSH
  SA BANE BE ME HERE.
  SI MUNDESH, TE HARROSH
  PREMTIMET QE ME DHE.
  KUR BRIDHNIM NDER LIVADHE BLERTA,
  TU LOZUN QESH’UN SI FEMIJ,
  TI M’THOJSHE ME FJAL TE SINÇERTA
  IF A, TE FALSHA LUMTURI.
  GEZIMI’N AND JETES T’I BUT MORE
  DH’E NE HARRES TASHTI ME LE.
  NGA FTYRA DUKESH ANGJELLORE
  POR N’ZEMER AKULL JE.

  PRAP ERDH PRANVERA,
  SI N’MOTE TJERA
  MANARI I VOGEL, KODER N’KODER BLEGERON
  ZOJÇTE CICEROJNE, ÇERDHEN N ‘DERTOJNE,
  KJO ZEMRA EMI, VEC FOR TY, GJITHMON TROKET,
  SI MUND TE MOS KUJTOSH
  SA BANE BE ME HERE.
  SI MUNDESH, TE HARROSH ,…. PREMTIMET QE ME DHE.

  VERTETE I VARFEN A ÇELLOVA,
  ME ‘NDOJ STOLI S’TE KAM GEZU
  POR ME GJITHE SHPIRTE TE DASHUROVA
  ZEMRE VEC TY, TA KAM DHURU.

  TI VET ME IF THE LUMTURIA
  S’FITOHET KURRE ME PAIA.
  KUR ESHTE E PASTER DASHURIA
  HARE AND GEZIME KA.

  ^ ^ INDEX

  JAM JAM AND MIRE
  Potpuri Korçare

  BULEVARDI KORQES
  KA VAJZA PA MASE
  DALIN AND SHETISIN
  PA LEJEN AND MAMASE.

  Ç’VESHIN PALAÇETA
  HIPIN BIÇKLETA
  DHE JU THOJNE DJEMVE
  HAJDE TU NGJAT JETA.
  JAM, JAM I MIRE
  S’JAM. S’JAME AND MIRE
  DHE NE ‘JAM AND MIRE
  JAM FOR VETEN TIME. 2 times

  KUR VJEN BEHARI
  Potpuri Korçare

  KUR VJEN BEHARI
  QESH QERSHI JA
  VAJZA TE BUKURA
  PAÇKAT PA T’PUTHURA

  ANDEJ KENDEJ
  KE-R-KO-JNE DJE-E-MTE
  DUAN TE LOZIN-E
  TE QE-E-SHI-NE 2 times

  ^ ^ INDEX

  O ENGJELL … KORÇARE.

  TE GJITHE FLENE
  And QET ‘ESHTE KJO NATE.
  KU VETMIJA
  RRETH TEJE QENDRON,
  DO T’KENDOJ.
  N’ERRESIRE ME KITARRE,
  YOU DO SHOHESH …
  ATE QE TE DO.

  YOU DO PLAKESH
  DO IT THIHESH DELE,
  DO SHURDHOHESH
  DO KRRUSESH NJE DITE.
  DO T’KALOJNE
  TE EMBELAT PERKDHELJE
  DHE BUÇETA …
  ME LULE MOS PRIT.

  REF. PRA EJA O ENGJELL ME QE-E-TESO,
  And MJERA ZEMER
  FORT SA ‘TE: DO … 2 times

  STR.2. KU DO VESH
  KU DO QE TE FLESH
  ZEMER KU DO T’JESH
  NGA DO QE TE VESH
  WIDTH PREJ MEJE DASHNINE,
  MOS HARRO
  TJETER MOS KERKO
  VEQ PREJ MEJE
  And GJEN LUMTURINE.

  REF. PRA EJA O ENGJELL
  ME QE-E-TESO
  And MJERA ZEMER
  SA STRONG DO YOU … 2 times

  ^ ^ INDEX

  KARAJFILAT QI KA SHKODRA

  KARAJFILAT QI KA SHKODRA,
  MEDET O KUND NUK JANE
  GANXHE T’MDHAJA, GANXHE T’VOGLA,
  ME ERE MBUSHIN DYNJAN, AMAN, AMAN.
  ATO GANXHE S’M’I PREK’DORA,
  MEDET O KAN ZIJANE.

  DRANDOFILJA LYPTE HIJE,
  MEDET OR ME ÇIL.
  GJETHT I DALIN FIJE-FIJE,
  MEDET O Ç’ERE TE MIR, AMAN AMAN.
  S’GJENDET KUSH ME PERZI TU-E,
  MEDET, MOI DRANDOFILL.
  MARANGJYLI KAQ I BUKUR,
  MEDET O POR S’KA ERE.
  ME I’A PREK ‘GJETHIN ME PUPUL,
  And GISHTIN TE GJITH NJEHER, AMAN AMAN
  ME I’A PREK ‘GJETHIN ME PUPUL,
  AMAN, DOREN Ç’TA THERE.

  CARNATIONS FOR SHKODER
  (Song SCUTATINA)

  BELLE OF THE GIRLS SHKODER
  SON LIKE A BEAUTIFUL FLOWERS
  The RIEMPIONO AND AIR
  OF THEIR FRAGRANZA
  SON BUT FLOWERS
  NONE THAT CAN FEEL.

  ^ ^ INDEX

  SYRI SI QERSHIJA
  Prek Jakova

  SHKODREN FLAK FOR BULOJNE
  AGIME T’REJA
  MI PEMTE AND NALTA QESH
  BALKONI I RI,
  And MBLEDH SI ZGJY
  MA T’AMLA MELODI
  And N’FTYREN TANDE VASH,
  VETON, PRANVERA.

  Ref. SYRIN SI QERSHIA
  N’FLAK AND NEZE DJALIN,
  BUZEN GAZ AND BANE
  PESH JA ÇOVE MADHIN.

  MBI SHKO-O-DREN TO-O-NE
  BU-U-ROJNE AGIME T’RE-JA-A.
  ME LU-U-LE VI-LE-E-E,
  PLOT DRANDOFI ME-I-LE.

  KU-U-LLO-JNE SI MJA-A-LTA-A
  PLOT DRI-I-TE DHE HI-I-JE.
  And FTY-Y-REN TAN DE-VA-A-ASH
  LU-U-LZON PRANVE-ERA.

  Ref. SY-Y-NIN SI QERSHI-I-JA
  FLA-AK QE N’DEZE DJA-A-LIN,
  BU-U-ZEN GA-A-ZE BA-NE
  EP-SH JA, ÇOVE MA-A-DHIN.

  ^ ^ INDEX

  POTPURI SHKODRANE

  HAJDE SHPIRTE OJ DRITE,
  HAJDE SHPIRTI The IM
  SE PA TY, TAN’E
  ASHT-E E ZBRAZD GJITHNJI 2 times

  OH’MOJ BUKUROSHE
  SYNIN KUR TA PASH
  RRUGES KUR KALOJSHE
  DY, TRI FJALE TI THASH 2 times

  HAJDE SHPIRTE OJ DRITE,
  HAJDE SHPIRTI The IM
  SE PA TY, TAN’E
  ASHT-E E ZBRAZD GJITHNJI 2 times

  OH N’AT FUSH T’MEJDANIT
  SHKON AND VJEN DYRNJAJA,
  SIELLE KRYET PREJ’XHAMIT
  DIGJET FUKARAJA.

  OH! MORI SHTAT-SELVI-JE,
  SHIKJO NE QITABE,
  FOL ME GOJ, NURIJE,
  SE KE SHUM SEVAP-E.

  O-HO-OHO, O-O-HO-HO-HO-O …
  ASAMAN’MOJ LULJA ALLIT
  ZE-MREN TIME C’MA KE PREK
  PO T’BAJ BE’PASH SYT’E BALLIT
  TJETER KUSH MOS TA RREMBEJ 2 times

  O-HO-OHO, O-HO-HO-HO-O …

  ^ ^ INDEX

  MOS MENDO ‘
  Gjovalin Bjanku

  U GENJEVA NE SYT TUEJ PLOT DJALLEZI
  TASH AND NDJEVE. S’KISHE ZEMER FOR DASHTNI
  FITIMTARE AND ÇUEN VEHTEN “JO TUJ FSHA”
  And PENDUEME M’SHIRE TE FATIT KE ME RA

  DOT ‘PENDOHESH POR AT’HERE KA ME KENE VONE
  KE ME U VESHKE AND ME U TERUN PERGJITHMON
  DOT ‘KERKOJSH NDONJI ZEMRES ME JU PSHTETE
  And KE KOT SE Ç’DO ZEMER KA ME T’PYET PERJET.

  MOS MENDO
  SE DOT ‘KENDOJ BUT FOR TY-E
  POR MENDO
  SE PREJ ZEMRES TE KAM SHLY-E
  DOT’A DIJSH IF FOR FAJIN QI BANE DIKUR
  M ‘SHENTAS M’ IKE I RE TJERA KUJ N’KRAHNUER

  JO-JO KURR
  NUK DOT’KTHEHEM PRANE TEJE
  DOT ‘AFROJ
  NJE VAJZE TJETER PRANE MEJE
  POR GUXIM
  MOS TE KESH ME M’SHIKJUE NDER SY
  JE FAJTORE
  ASHT VONE FOR-ME – U KTHY FOR TY.

  ^ ^ INDEX

  S’KISHA NDER MEND
  Gjovalin Bjanku
  VALZER

  S’KISHA NDER MEND MA MET’KENDUE
  SE TASH JE AND TJERA KUJ
  POR ERDHA VEQ ME T’KUJTUE
  KOHEN QI M’RRIJSHE M’KRAHNUER 2 times

  SHUM PRANDVERA I KEM ‘KALUE
  SBASHKUT ME TY TUJ SHETIT
  AND IF YOU M’KE HARRUE
  QYSH’SE VENDOSE ME M’IKE Idem

  TI AT’HERE M’KE PAS’THANUN
  DYSHIM MOS T’KESH N’SYT AND MI
  VONE T ‘NJOFTA POR KURR S’KAM
  ME I FALUN

  DREDHIT AND SYVE TE ZI

  ^ ^ INDEX

  KUJTIME
  Gjovalin Bjanku
  Bolero

  KUJTIME
  T ‘PRANDVERES A KURR SI HARROJ
  ANDRRIME
  PO TY ME OR VASH I KALOJ
  POR TI QI M’KE DHANE BESEN
  PSE NUK KTHEHESH MA N’DASHTNI
  PSE And VRAVE ZEMER SHKRETEN
  DHE AND TI NE VETMI

  N’MES GJUMIT
  A ERDHA TEK IT FOR ME FSHA
  N’MES-NATE
  NE GJUME PRAP NA BASHKE KEM ME U PA

  PO T ‘THAME PSE ERDHA
  PATA DESHIR
  NATEN AND MIRE
  NATEN AND MIRE

  ^ ^ INDEX

  SYT ‘AND YOU
  Gjovalin Bjanku

  M ‘IKE WIDTH, POR DOT’ KUJTOJ
  NE VETMI MOJ TUJ T’KENDU
  KUR PREJ ZEMRES S’TE LARGOJ
  SI TRATHTOJ DY SYT’E TU

  DOT ‘JETOJ PO ME ANDRRIME
  FOR AT KOHE QI NE KALUEM
  KAM ME U PSHTET N’KITARREN TIME
  ME SYT ‘ERRUN DHE T’LOTUEM

  PO SA HERE QI KAM ME KENDU
  TEK ‘DO YOU MEND JEN T’A ÇOJ
  JO PA TY S’KAM ME VALLZUE
  AS NDOJ TJETER S’PERQAFOJ

  DO YOU PRES, DOT PRES SA T’KTHEHESH
  ME GEZIM PRAP N’KRAHT AND MI
  DHE AT’HERE PERHERE DOT ‘MBETESH
  N’ZEMER T’IME T’ANE DASHTNI

  Our popular music is as old as the very life of the people. It is colourful, depending on the circumstances of life, historical and social conditions of tribes and our countries. Relations with other peoples have enriched even more folklore.
  The folk songs are not born by chance, are sbocciate following the stages of social and economic development, representing various aspects of life of people and especially those aspects related to agriculture, pasture, crafts and various rituals of spring, to the festivities etc. ..
  The folk songs can be divided into two main blocks: the songs lyrics and songs epic. In the song lyrics can find ninnananne, songs of love, marriages, the rituals, elegie emigration, the songs of the so-called “nizam” (young men who go as soldiers in Turkey), plant and songs from work . The epic hand, is characterized by historical songs, legends, ballads and songs of heroes. The songs that have characteristics of the countries north of the river are called Shkumbin songs omofoniche. Instead, the songs of the South are polyphonic. Each zone has its songs characteristics and each country has specific characteristics melodic.
  The dance is popular multiform as the song. The same can be said for popular musical instruments, which are used today, as “çifteti”, “lahuta” etc. .. One of the oldest dances is “The hawk and the dove” and is accompanied only by the sound of rhythm two stones (Mirdita). Antica is also “The Dance of Spade” in Scutari Mountains.

  Advertisements

  Posted in Albania Music | Tagged: , | Leave a Comment »